Máme za sebou oslavy začátku Nového roku a je tedy čas a prostor ohlédnout se za tím právě skončeným rokem 2015. Jaký byl z mého pohledu chovatele, majitele a hlavně obdivovatele nádherných gordonsetrů?

Kdo mě zná ví, že se za chovatele stále nepovažuji. Chovatelství se neměří počtem odchovaných vrhů, získaných titulů, ale podle mě dobrý chovatel je ten, který má dostatek zkušeností, které dokáže předat dále. Je v kontaktu s novými majiteli a dokáže poradit. Pokud sám neví, pomůže najít někoho zkušenějšího kdo odpovědi zná. Pro mne je chovatelství o pokoře a přátelství.

 

Takže jaký byl ten rok 2015 pro chovatelskou stanici Manon Lescaut?

Jedním slovem krásný :-)

V rok 2015 byl ve znamení vrhu C, který se narodil v roce 2014. Majitelé mi pravidelně/ nepravidelně posílají nové fotky a informace o černoších. Všichni si pochvalují jejich povahy a ti, kteří se s nimi věnují myslivosti, také podávají info o pokrocích ve výcviku.

Céčka se také objevují na výstavách a získávají krásná ocenění. Je krásné,když vyhrávají, ale nejdůležitější je, že jsou zdraví a rozdávají radost.

Vraťme se, ale k úspěchům za rok 2015.

Na výstavách se střídavě objevovali hlavně Cooper, CBR – „Dolčí“ a naše Caffé Racer – „Kofi“. Odcházeli vždy s krásnými posudky a oceněními. Oba kluci získali titul nevyšší BOB. Kofi nechtěla zůstat pozadu a i když na BOBíka nedosáhla odešla s BOS. Výstavní sezónu ukončila ziskem titulu Evropský vítěz mladých na Evropské výstavě v norském Oslo. Cooper s Kofi úspěšně absolvovali také zkoušky vloh, nutné pro uchovnění. Kofi dostává možnost uplatnit se také jako pracovní pes, ať už v bažantnici nebo na honech ve sdružení.

Ať nevychvaluji jen naše nejmladší, měli jsme také několik úspěchů u našich Béček. Na výstavách se ukázali Bandit a také Bizzi a oba odcházeli s krásnými výsledky. Jejich brácha Breyton se představil na zkouškách vloh a jejich úspěšným absolvováním splnil poslední podmínku pro uchovnění. Aktuálně tak máme tři odchovánky zařazené mezi chovné jedince v ČR. Bandita, Breytona mezi psy a Kofi mezi fenami. Cooper za nimi pozadu určitě dlouho nezůstane.

Naše Sunny se v loňském roce představila na výstavách v ČR a to hlavně ve třídě čestné. Vhledem k jejím dosaženým úspěchům u nás i v zahraničí, jsem otevření třídy čestné na českých výstavách uvítala. Sančátko několikrát ukázala, že je stále krásná a dokázala by obstát i mezi mladšími. Svou výstavní kariéru ukončila ve velkém stylu na Evropské výstavě v Oslo. V konkurenci 27 gordonsetrů získala tituly CERT, CACIB, Best bitch, Evropský vítěz a také BOB. Splnila mi tak sen, ve který jsem nikdy nedoufala. Její úspěch podtrhla ještě Kofi ziskem titulu Evropský vítěz mladých. Ukázala tak, že Sunny je nejen krásná fena, ale také výborná matka, která nám dala dva krásné a zdravé vrhy. Se Sunny jsme se také zúčastnili zkoušek z vodních prací a tady Sunny potvrdila, že je také výbornou pracovní fenou. Zkoušky zvládla s minimální přípravou v první ceně.

 

Nejde mi nepřipomenout také naši babičku Bess. Bess byla vlastně tou, která mě ke gordonům připoutala. A i když nás v roce 2015 ve svých 13 letech opustila, navždy v nás zůstane vzpomínka na ni a její jedinečnost.

 

Co tedy říci závěrem? Rok 2015 byl pro mne rokem splněných přání a také příslibů do budoucnosti. Úspěchy za loňský rok dovršily ještě naše holky Anet s Ivkou, které úspěšně vpluly do rybníku zvaného Junior handling. Anet díky svým úspěchům, byla nominována jako reprezentant ČR na EDS v Bruselu v roce 2016.

Jeden úspěšný rok tak máme za sebou a s netrpělivostí a pokorou čekám co nám přinese ten letošní. Máme před sebou mnoho snů, přání a cílů. Tím nejbližším cílem je narození našeho vrhu D, který očekáváme v nejbližších dnech.

Děkuji všem, kteří mi v dosažení mých snů pomáhají a hlavně majitelům našich odchovánků za péči, kterou černochům věnují.

 

Zuzana Nedavašková